0ZCF0125FF2C
Mfr.Part #
0ZCF0125FF2C
Manufacturer
Bel Fuse, Inc.
Package/Case
Datasheet
0ZCF0125FF2C
Description
PTC RESET FUSE 33V 1.25A 2920
Stock
168288
Manufacturer :
Bel Fuse, Inc.
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
1.25 A
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
2.5 A
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
2920 (7351 Metric), Concave
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
50 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
250 mOhms
Time to Trip :
2 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
33V